oh this isn't too bad! i wrongly assumed that shit costed a ton.
It does. For example, the raw chocolate nibs cost 16 bucks for a 1 pound bag (online plus shipping) but I only put a small handful (like 10 nibs they are tiny) and I don't use them everyday. For the regular food, I buy mostly organic stuff but for some fruits I buy conventional for example bananas, because they are the least effected with pesticides (they have the huge ass skin that you peel off it's harder for the pesticides to seep through than with, say, an apple) and if a chain grocery store offers an organic product with there brand name I buy it cause it's cheaper (For example silk soymilk is like 2.79 for 32oz, whereas store brand soymilk that is organic is like 1.99 and tastes the same (I use almond milk mostly now though). I buy frozen fruits and veggies because they last longer, are just as nutritious as fresh (mostly (the stuff bought at the store isn't really fresh anyways),) and an alright price.
When I was raw it was super expensive because some recipes called for like 1 cup of cacao nibs that's crazy.